18 sierpnia 2023

Alarmy, systemy do monitoringu budynków

Chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo? Dzięki naszemu portalowi dowiesz się wszystkiego o monitoringach, telewizji przemysłowej oraz dbaniu właśnie o swoje bezpieczeństwo!

Kamery wykorzystywane w monitoringu wizyjnym

Niezbędną częścią każdego systemu monitoringu wizyjnego jest oczywiście kamera lub zestaw kamer. Obecnie na rynku znajdziemy rozmaite rodzaje kamer, które przystosowane są do różnych zmiennych warunków pracy. W zależności od tych zmiennych kamery różnią się od siebie kształtem, rozmiarem oraz zestawem dostępnych funkcji. Przedstawiamy najbardziej popularne typy kamer, które stosowane są w systemach monitoringu.

Świat monitoringu wizyjnego oferuje ogromną ilość rozwiązań. Sprawia to, że kamery dozorowe można podzielić ze względu na bardzo zróżnicowane kryteria. Dzisiaj scharakteryzujemy kamery dozorowe na podstawie typu systemu nadzorującego.

Kamery IP
W tego rodzaju transmisji oraz zapisie danych audio/video wykorzystywane są łącza teleinformatyczne i sieci komputerowe, które oparte są na protokole sieciowym IP. Rozwiązanie to oferuje szczegółowy obraz o dużo lepszej jakości niż w przypadku systemów analogowych, czyli takich, które wykorzystują kabel koncentryczny. Obraz może być więc przesyłany na nieograniczone dystanse. Warto dodać, że tego rodzaju systemy odporne są na zakłócenia i mogą być swobodnie rozbudowywane, a poszczególne kamery dowolnie konfigurowane.

Kamery AHD
Kamery analogowe o wysokiej jakości, które wykorzystywane są w analogowych systemach monitoringu. Rozwiązania te wykorzystywane są do transmisji danych przez kabel koncentryczny. Systemy oferują obraz jakości HD 720 px oraz Full HD 1080 px.

Kamery HDCVI
High Definition Composite Video Interface, czyli standard wprowadzony przez firmę Dahua (europejska nazwa to BCS). Tego rodzaju kamery są również wyposażone w złącze kabla koncentrycznego. Dostępne są w rozdzielczościach 1Mpx i 2Mpx. System umożliwia bardzo stabilną transmisję bez opóźnień na dystansie do 500 m.

Kamery HDTVI
High Definition Transport Video Interface to rozwiązanie również dedykowane do systemów analogowych, które wykorzystują transmisję poprzez klasyczny przewód koncentryczny (o zasięgu do 500 m), za pomocą popularnej skrętki (o zasięgu do 200m). Na rynku dostępne już są kamery megapikselowe, które potrafią rejestrować bardzo wyraźny obraz o dużym kontraście. Twórcą tego rozwiązania jest firma Hikivision.

Standardowe kamery analogowe
Są to najstarsze dostępne rozwiązanie w telewizji przemysłowej, które od czasu pojawienia się nowocześniejszych technologii wychodzi z użycia.