18 sierpnia 2023

Alarmy, systemy do monitoringu budynków

Chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo? Dzięki naszemu portalowi dowiesz się wszystkiego o monitoringach, telewizji przemysłowej oraz dbaniu właśnie o swoje bezpieczeństwo!

Jak dzielimy kamery dozorowe?

Odpowiedni wybór kamer jest czynnikiem, który warunkuje efektywność zastosowanego systemu monitoringu. Wybór jest ogromny, a kamery różnią się od siebie rozmaitymi parametrami, które dla zwykłej osoby są często czarną magią. Kamery dzielimy na kilka rodzajów ze względu na rozmaite kryteria. Dzisiaj omówimy te kategoryzacje, z którymi najczęściej możemy spotkać się przeglądając ofertę.

Istnieje bardzo wiele poradników odnośnie tego, jakimi wskaźnikami kierować się przy wyborze kamery. Najczęściej skupiają się one na jednym kryterium, dlatego często spotykamy się z bardzo różnym podziałem kamer dozorowych, co może wprowadzać pewną konfuzję. Oto najczęściej przyjmowane kryteria. A zatem kamery dzielimy…

Ze względu na typ systemu nadzorującego
Tutaj możemy wyróżnić kamery IP, kamery AHD, kamery HDCVI, kamery HDTVI oraz standardowe kamery analogowe. Chodzi tu tak naprawdę o dwie technologie: analogową, która wykorzystuje kabel koncentryczny oraz tą, która opiera się na protokole sieciowym IP i przesyła obraz na nieograniczone dystanse.

Ze względu na budowę i zastosowanie
Tutaj wyróżniamy kamery tubowe, czyli typu BULLET, które monitorują obszar w określonym kierunku i posiada stały plan obserwacji. Następnie są kamery kopułkowe, czyli typu DOME, które wykorzystywane są najczęściej we wnętrzach i rejestrują bardzo szeroki obszar. Kamery typu BOX są z kolei wykorzystywane na zewnątrz. Szerokie zastosowanie w miejskich systemach monitoringu mają kamery szybkoobrotowe, które umożliwiają manipulowanie w kierunku poziomym i pionowym oraz korzystanie z funkcji zbliżenia optycznego.

Inne rodzaje kamer dozorowych
Dostępne w monitoringu kamery możemy podzielić jeszcze pod kątem różnych innych kryteriów. Na rynku znajdziemy kamery wandaloodporne, które stworzono z myślą o zastosowaniu w trudnym i wymagającym środowisku, w którym istnieje duże ryzyko związane z próbą ich uszkodzenia. Z reguły są to takie miejsca, jak więzienia, parkingi czy magazyny. Najczęściej są to kamery kopułkowe w obudowach stworzonych z trwałych materiałów, wysoce odpornych na mechaniczne uszkodzenia. Możemy też wyróżnić kamery termowizyjne, które wykorzystują technologię obrazowania termowizyjnego. Najczęściej są one uzupełnieniem systemów dozoru wizyjnego w wymagających środowiskach, w których jest niedostateczna ilość światła oraz tam, gdzie istotne jest bieżące monitorowanie temperatury. Warto również zaznaczyć, że nowoczesne kamery wyposażone są w dodatkowe funkcje, jak detekcja ruchu.