18 sierpnia 2023

Alarmy, systemy do monitoringu budynków

Chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo? Dzięki naszemu portalowi dowiesz się wszystkiego o monitoringach, telewizji przemysłowej oraz dbaniu właśnie o swoje bezpieczeństwo!

Czym kierować się przy wyborze kamery CCTV?

Od właściwego dobrania kamer zależy głównie to, jak dobry będzie system monitoringu. Oto najistotniejsze czynniki, które wpływają na użyteczność kamery i którymi powinniśmy kierować się dokonując wyboru.

Pamiętajmy, że przy wyborze kamer ważne jest zrozumienie zasadniczych różnic pomiędzy ich podstawowymi typami, zrozumienie funkcjonalności komponentów z których się składają oraz znajomość podstawowych parametrów.

Analogowe czy IP?
Kamery CCTV dzielimy na dwa rodzaje, czyli kamery IP i kamery analogowe. Różnice pomiędzy nimi bardzo ogólnie można scharakteryzować tak, że kamery IP pod względem parametrów przewyższają te analogowe praktycznie pod każdym względem. Warto jednak mieć na uwadze pewne szczególne zastosowania, w których zaleca się stosowanie kamer analogowych, jak praca przy bardzo małej ilości światła.

Przetwornik
Jest to swoiste serce kamer. Urządzenia te dzielimy również ze względu na rodzaj technologii użytej przy produkcji przetwornika na CCD i CMOS. Różnice między nimi są znaczne, jednak ogólnie rzecz ujmując przetworniki CMOS charakteryzują się odrobinę lepszymi parametrami obrazu, nie mogą za to skutecznie pracować w warunkach słabego oświetlenia, ze względu na zbyt duży wpływ sygnałów szumu. Oznacza to, że do pracy nocnej zaleca się stosowanie CCD.

DSP
Chodzi o urządzenie, które jest odpowiedzialne za przetwarzanie obrazu otrzymanego z matrycy. Mogłoby wydawać się, że im więcej funkcji przetwarzania obrazu tym lepsze DSP, jednak sprawa wygląda inaczej. Otóż kamera ma służyć konkretnemu celowi, co oznacza, że część funkcji DSP będzie zupełnie zbędna do powierzonego im zadania. Co więcej, nie wszystkie chipsety spełniają te same funkcje z tą samą dokładnością i szybkością.

Rozdzielczość urządzenia
Rozdzielczość to bardzo istotny parametr, który należy właściwie dobrać. Zasadniczym czynnikiem mającym wpływ na jej wybór powinien być obszar, jaki ma kontrolować kamera. Im większy obszar, tym większa rozdzielczość jest potrzebna, aby otrzymany obraz był odpowiednio ostry i umożliwiał identyfikację lub detekcję.

Czułość kamery
Wskazuje, jak dobrze radzi sobie kamera w warunkach słabego oświetlenia lub świetle podczerwonym. Czułość wyrażana w lux’ach określa, jakie jest niezbędne minimalne natężenie światła, aby kamera mogła efektywnie działać. Im mniejsza wartość, tym kamera jest bardziej czuła, a więc lepsza.