18 sierpnia 2023

Alarmy, systemy do monitoringu budynków

Chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo? Dzięki naszemu portalowi dowiesz się wszystkiego o monitoringach, telewizji przemysłowej oraz dbaniu właśnie o swoje bezpieczeństwo!

Charakterystyka monitoringu IP

Kamery IP to inne określenie na kamery sieciowe, czyli cyfrowe urządzenia wizyjne. Są one podstawową częścią budowy dzisiejszych systemów telewizji przemysłowej, w którym transmisja danych i zarządzanie instalacją są realizowane za pomocą sieci komputerowej z protokołem IP. Urządzenia tego typu są połączeniem konwencjonalnej kamery z komputerem, co pozwala na bezpośrednie ich podłączenie do sieci IP.

Wiele dzisiejszych kamer IP przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych wyposażona jest w dodatkowe rozwiązania. Najczęściej stosowaną opcją dodatkową jest system „inteligentnej” analizy obrazu, co zwiększa skuteczność pracy współczesnych instalacji CCTV IP. Kolejnym często spotykanym dodatkiem jest dwukierunkowa komunikacja audio, pozwalająca na akustyczne monitorowanie pomieszczenia, w którym aktualnie pracuje kamera.

Działanie kamer IP
Kamery sieciowe IP to nie te same urządzenia, co popularne kamery internetowe. W odróżnieniu od tego typu urządzeń, kamery IP do prawidłowej pracy nie potrzebują podłączenia do komputera poprzez interfejs USB. Oznacza to, że kamery te możemy umieszczać w dowolnym punkcie sieci komputerowej LAN/WAN/Internet. Urządzenia IP przed przesłaniem strumienia wideo siecią IP do centrum monitoringu poddają go lokalnej kompresji, przez co zapewniają bardzo wysoką wydajność pracy, nawet podczas przesyłu sygnału wideo w wysokiej rozdzielczości.

Rodzaje kamer IP
Kamery cyfrowe, tak jak konwencjonalne kamery analogowe występują w różnych wersjach, różniących się od siebie wyglądem, parametrami oraz miejscem zastosowania. Podstawowe rodzaje kamer sieciowych IP to jednak: stałopozycyjne kamery IP (grupa urządzeń wizyjnych przystosowanych do pracy w sieci IP, posiadających stały korpus i obiektyw), kopułkowe kamery IP (z półkulistą obudową, która doskonale nadaje się do montażu sufitowego), kamery obrotowe i szybkoobrotowe IP (rodzaj kamer przeznaczonych do pracy w miejscach o dużym natężeniu ruchu), kamery megapikselowe IP (cyfrowe urządzenia wizyjne dysponujące obraz w rozdzielczości równej, bądź większej od 1,3Mpix) oraz kamery bezprzewodowe IP (grupa cyfrowych urządzeń transmitujących strumienie audio/video za pomocą bezprzewodowej sieci komputerowej WLAN). Ze względu na jakość obudowy możemy wyróżnić jeszcze kamery do pracy ciągłe, wandaloodporne oraz odporne na warunki atmosferyczne.