18 sierpnia 2023

Alarmy, systemy do monitoringu budynków

Chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo? Dzięki naszemu portalowi dowiesz się wszystkiego o monitoringach, telewizji przemysłowej oraz dbaniu właśnie o swoje bezpieczeństwo!

Kiedy zdecydować się na montaż monitoringu domowego?

Właśnie planujemy budowę domu i staramy się wziąć wszystkie kwestie pod uwagę. Jedną z nich jest instalacja monitoringu – na jakim etapie budowy powinniśmy się za nią wziąć? Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju teren chcemy monitorować i w jakiej rozdzielczości. Istnieje kilka rozwiązań, jednak każde wymaga wcześniejszego przemyślenia.

Dobrze dobrany monitoring zwiększa poczucie bezpieczeństwa i pozwala na systematyczną kontrolę naszej nieruchomości. Jeśli planujesz budowę domu, który ma być chroniony monitoringiem, należy określić przebieg instalacji na etapie projektowania. Monitoring to w końcu dość skomplikowana instalacja, wymagająca przeprowadzenia wielu metrów okablowania. Oczywiście istnieją rozwiązania bezprzewodowe, jednak ich działanie jest nieporównywalne niższej jakości niż tych puszczonych z kabla.

Dobre planowanie to podstawa
Przemyślenie przebiegu instalacji jeszcze na etapie projektowania pozwoli uniknąć później dodatkowej i pracy. Działając odpowiednio wcześniej będziemy mogli ukryć przewody pod ziemią i tynkiem. Przecież widoczne i dostępne okablowanie monitoringu kłóci się zasadniczo z jego ideą, ponieważ łatwo będzie go rozbroić. Ukryte okablowanie sprawi, że nasz system będzie w pełni efektywny. W sytuacji, gdy planujemy montaż kamery zewnętrznych powinniśmy przemyśleć ich instalację już na początkowym etapie budowy domu. Pozwoli ta na umieszczenie przewodów pod ziemią, jeszcze przed stabilizacją gruntu i położeniem nawierzchni. Jeśli chodzi o kamery domowe, to powinniśmy montować je w tym samym czasie, co instalację elektryczną. Oczywiście najważniejsze będzie położenie okablowania jeszcze przed przystąpieniem do prac wykończeniowych. Pozwoli to na schowanie przewodów pod tynkiem. Sam końcowy montaż kamer, czujników, rejestratorów i pozostałych urządzeń jest już przeprowadzany po zakończeniu wszystkich prac.

Monitoring bezprzewodowy
Na rynku znajdziemy mnóstwo ofert z tanimi, bezprzewodowymi kamerami do domowego monitoringu. Często okazują się one jedynym możliwym rozwiązaniem, kiedy nasz dom jest już skończony a nie mamy możliwości wpuszczenia kabli. Należy jednak podkreślić, że w przypadku tego rodzaju kamerek bezprzewodowych mogą pojawić się problemy w działaniu i stabilności połączenia. Optyka jest również kiepskiej jakości, a sprzęt całkiem szybko się zużywa ze względu na brak stabilizacji zasilania. Tak więc na bezprzewodowy monitoring decyduj się tyko i wyłącznie wtedy, jeśli nie masz innego wyjścia.