18 sierpnia 2023

Alarmy, systemy do monitoringu budynków

Chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo? Dzięki naszemu portalowi dowiesz się wszystkiego o monitoringach, telewizji przemysłowej oraz dbaniu właśnie o swoje bezpieczeństwo!

Jakie rodzaje kamer używane są w CCTV?

Ostatnimi czasy monitoring wizyjny staje się coraz bardziej popularny. Jest on szczególnie ważny w dużych zakładach, magazynach czy miejscach publicznych. W tego rodzaju rozwiązaniach stosuje się rozmaite kamery, których forma i funkcja dostosowane są do miejsca docelowego i oczekiwań klienta.

Kamery CCTV posiadają zalety kamer monochromatycznych oraz kolorowych. Przy dobrym oświetleniu otrzymujemy kolorowy obraz wraz ze wszystkimi jego zaletami. Przy słabym oświetleniu, kiedy kolorowe urządzenia nie mogą już poprawnie pracować, kamery przechodzą w tryb monochromatyczny. Wtedy kamery odznaczają się dużo większą czułością oraz małą wrażliwością na kolor światła, który pada na otoczenie. Należy podkreślić, że ich charakterystyka widmowa jest bardzo szeroka i znacznie wykracza poza widmo światła widzialnego. Jednym z bardziej praktycznych zastosowań tej właściwości kamer jest stosowanie niewidzialnego dla człowieka oświetlenia podczerwienią.

Kamery typu BOX
Tego rodzaju kamery posiadają specjalne obudowy kompaktowe, które mogą być stosowane wewnątrz pomieszczeń lub na zewnątrz. Najczęściej kamery kompaktowe dostępne są bez obiektywów. Obiektywy są dobierane w zależności od potrzeb przez klienta. Na rynku można spotkać również kamery zintegrowane z obiektywem typu „motor-zoom” i odbiornikiem telemetrycznym. Rozwiązanie to pozwala na zdalne sterowanie. Zasadniczo jednak kamery typu box w systemach monitoringu wizyjnego wypierane są przez nowocześniejsze urządzenia.

Kamery kopułkowe typu DOME
Kamery w obudowie kopułowej przeznaczone są do zastosowań wewnętrznych, aczkolwiek spotyka się również urządzenia dostosowane do pracy na zewnątrz oraz wykonania wandaloodporne. Te ostatnie przeznaczone są do miejsc, gdzie głównym problemem jest wandalizm, czyli więzienia, magazyny oraz parkingi samochodowe.

Kamery tubowe BULLET
Kamery w obudowie typu BULLET najczęściej są przystosowane do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych. Wyposaża się je w oświetlenie LED IR. Kamery te odporne są na trudne warunki atmosferyczne, w tym opady deszczu i śniegu. Kamera ta posiada masywną stopkę, wewnątrz której można poprowadzić przewód połączeniowy, co zdecydowanie utrudnia sabotaż systemu. W tego rodzaju kamerach elementy regulacyjne umieszczone są z dołu kamery.

Kamery w obudowach specjalnych
Kamer CCTV w obudowach specjalnych to mikrokamery, kamery płytkowe oraz kamery w czujkach PIR. Przeznaczone są do instalacji, w których wymagane jest zachowanie dyskrecji lub jest mało miejsca.